Coda Yeminli İşaret Dili Tercümanı Müzeyyen Öztürk Konuşma ve işitme engelli bireylerin istek ve taleplerinin doğru bir şekilde ifade edebilmesini sağlayacak yeminli bir işaret dili tercümanıdır.

Sertifikamız

Coda Yeminli İşaret Dili Tercümanı Müzeyyen Öztürk

1983 yılında dünyaya gelen Müzeyyen Öztürk, Anne ve Babası işitme ve Konuşma Engelli ailenin 5 çocuğundan bir tanesidir.  Kendisi doğuştan işaret dili yeteneğine sahiptir. Sağır Kültürüyle büyüyen ve İlk kez 6 yaşında Televizyon sesini komşusunda fark edip, evine geçen Müzeyyen Öztürk, babasına Televizyonun sesini açmasını istedi. Babası” Ben zaten size bir sürpriz hazırladım” dedi, evlerindeki  Televizyonun sesini açtı ve 2 gün boyunca TV önünden kalkmadı.  Televizyon sayesinde sesli bir hayatının olduğunu fark etti.

1990 yılında ilk çevirisini daha 6 yaşında iken Eyüpsultan Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğünde çalışan babasının katıldığı Belediye toplantılarda yaptı.

1992 yılında Annesinin Hastane işlerinde yardımcı olmaya başladı.

2008 yılında İşitme Engelliler Federasyonu Ankara şubesinde sınavlarını başarılı bir şekilde kazanarak 24 yaşında Müzeyyen Öztürk Yeminli Tercüman oldu.

Yeminli Tercüman olduktan sonra Adalet Bakanlığında gerekli evrakları hazırlayıp, Adliye’de görev almaya başladı.

2008 yılında 120 Saatlik ve 200 Saatlik T.C. MEB İşitme Engelliler Tercümanlık Belgesi aldı.

2008 yılından günümüze kadar Coda Yeminli İşaret Dili Tercümanı Müzeyyen Öztürk;
Adliye, Karakol , Ulusal TV  Kanallarında yeminli işaret dili tercümanlığı hizmeti veriyor.

2017 Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarında tercümanlık yaptı.

2017 yılında Uluslararası İşaret Dili Belgesi aldı.